Styl high-tech

Mieszkanie urządzone w tym stylu spodoba się przede wszystkim osobom lubiącym nowinki techniczne i ich praktyczne zastosowanie.

Styl high-tech powstał w latach 20-stych XX wieku i jest uważany za przyszłość aranżacji wnętrz. Zalicza się do szeroko rozumianego kierunku w architekturze – postmodernizmu.

Charakterystyczną cechą hi-tech jest podkreślenie roli dekoracyjnej elementów, które znajdziemy w każdym wnętrzu: konstrukcji, systemów elektrycznych czy hydraulicznych.  Zgodnie z teorią aranżacji hi-tech elementy te powinny być widocznie wyeksponowane. Głównymi materiałami wykorzystywanymi w tym stylu są stal, beton i szkło. Podczas projektowania przy wykorzystaniu zaawansowanej technologii, celem jest zintegrowanie wyposażenia technicznego z architekturą i strukturą budynku. Oznacza to połączenie systemy budowy z wykończeniem wnętrza w widoczny sposób.

Z terminem high-tech w architekturze wiąże się pojęcie inteligentnego budynku, w którym konstrukcja i instalacje są projektowane jako całość. W tych wnętrzach dominują śmiałe zestawienia kolorów. Najczęściej są to czerń i biel, czasem z dodatkiem szarości bądź granatu – ważny jest kontrast. Styl ten potrzebuje dużo przestrzeni i nie nadaje się do małych pomieszczeń.