Styl nowoczesny

Przejrzyście, przestrzennie, bez zbędnych dekoracji, a zarazem ciekawie i oryginalnie.

Styl nowoczesny powstał jako przejaw buntu przeciwko zdobieniom, bogatej ornamentyce i przepychowi typowym dla końca XIX wieku. Wtedy zaczęły pojawiać się myśl w zakresie zmiany designu na prosty i funkcjonalny, którego efekty pojawiły się w XX wieku.

Stylu nowoczesny to zamiłowanie do prostoty. W wystroju, zamiast zbędnego zdobienia dominują linie proste oraz figury geometryczne: koła i wielokąty. Dokładnie dobrane materiały wykończeniowe wraz z kolorami są bardzo istotne – nie może być ich dużo, cały wystrój zaś powinien tworzyć współgrającą całość. Ponieważ styl nowoczesny ceni światło i otwarte przestrzenie, dekoracji powinno być jak najmniej. Idealnym zdobieniem będzie np. wysokiej jakości blat komody czy stolik kawowy, a nie drobiazgi porozrzucane po meblach.

Podstawową paletę kolorów stanowią biel, czerń, szarość i beż. Umiejętnie operując nimi oraz ich odcieniami, uda nam się stworzyć wnętrze stonowane, przejrzyste, a przy tym dalekie od monotonii. Bazową paletę barwną możemy uzupełniać wyrazistszymi kolorami, ale tylko w detalach. Dużą popularnością cieszą się akcenty niebieskie, czerwone, żółte, zielone czy modne odcienie złota i miedzi. Materiał, który najczęściej jest wykorzystywany w aranżacji wnętrz nowoczesnych, to stal, szkło, kamień jak również drewno oraz przedmioty wykonane z tworzywa sztucznego.