Styl rustykalny

Jeśli marzy ci się naturalna prostota tradycyjnego wiejskiego domu, postaw na styl rustykalny.

Rustykalny styl to nawiązanie do wiejskiego, spokojnego życia zgodnego z rytmem natury. Jest on ukłonem w stronę ludowości, poprzez nawiązania do dawnych gospodarstw z XIX i początku XX wieku. Styl przywołuje ducha wiejskich chałup i dworków, czerpiących atmosferę z dawnych czasów.

Bardzo ważne w rustykalnych aranżacjach wnętrz są naturalne materiały i tkaniny. Króluje oczywiście drewno z widocznymi słojami, ale nie mniej ważny jest kamień, cegła czy glina, które urozmaicają wnętrze i jego fakturę. Można wykorzystać ceramikę lub metale, takie jak żelazo lub miedź. Przestrzeń zaaranżowana w tradycyjnym stylu rustykalnym nie lubi tworzyw sztucznych oraz zimnych, chromowanych i błyszczących płaszczyzn. Zaleca się natomiast materiały z licznymi śladami użytkowania, takimi jak wgniecenia, zadrapania czy opalania. Kluczem jest jednak jak najbardziej naturalna prezentacja materiałów i dodatków, z których wykończone będzie wnętrze.

Tkaniny, które nadadzą przytulności i podniosą komfort wypoczynku to wełna, len oraz bawełna. W przypadku ścian nie należy obawiać się przecierek, nierówności czy chropowatości. One także przywołują na myśl wiejską chatę wykańczaną latami przez jej właścicieli. W kwestii kolorystyki pomieszczeń należy postawić na ciepłe, neutralne barwy oraz kolory ziemi. Można również wykorzystać inspiracje ludowe i barwne wzory, zarówno na ścianach i meblach, jak i domowych tkaninach, takie jak kwiaty, kratki, pasy. Istotnym akcentem może być ornamentyka na meblach inspirowana motywami wsi.