Płytki dekoracyjne

Od wielu lat panuje trend polegający na zdobieniu pomieszczenia przy pomocy dekoracyjnych płytek.

Producenci prześcigają się z pomysłami, jak uatrakcyjnić swój produkt i wprowadzają ciągle nowe, niekiedy zaskakujące elementy dekoracyjne. Płytki ceramiczne nie są już tylko praktycznym wykończeniem, które chroni ściany i podłogi przed wsiąkaniem wilgoci, ale ozdobą każdej łazienki lub innego pomieszczenia.

Płytkę ceramiczną można udekorować za pomocą dalszych obróbek takich jak szkliwienie, czyli nadawanie błysku, nakładanie zaprawy o nazwie angoba, która tworzy matową powierzchnię oraz polerowanie. Proces zdobienia opiera się na rozmaitych technikach – kolorowych natrysków, sitodruku, druku cyfrowego lub druku offsetowego. Wśród dekoracji można spotkać płytki typu – mozaika, london, listwa, cygaro, kompozycja, inserto czy też corner. Wysoki poziom oferowanych na rynku płytek od kolorowych po bardzo naturalne imitacje drewna, kamienia naturalnego, czy monolityczne wielkoformatowe płytki, które stworzą gładką powierzchnię pozwalają dobrać je do każdego wnętrza indywidualnie.  Największe modele nazywane są spiekami kwarcowymi lub slabami i tworzą monolityczną powierzchnię.

W sprzedaży możemy spotkać różne rozmiary, kształty oraz struktury powierzchni.  Uniwersalne płytki mogą być układane zarówno na podłodze jak i ścianie, dzięki temu są bardzo popularne ze względu na możliwości ujednolicenia obu tych płaszczyzn. Warto wspomnieć o mozaice, która jest idealna do wykańcza miejsc dekoracyjnych oraz z krzywiznami, np. wokół wanny. Ogromny wybór płytek przyczynił się do powstania serii asygnowanych mianem modernistycznych lub klasycznych. Dodatkowym urozmaiceniem jest stosowanie tak zwanych kolekcji modularnych, czyli składających się z płytek różnej wielkości, które łączone i zestawiane obok dają duży potencjał aranżacyjny. Wykończenie łazienki kafelkami jest więc prawdziwą sztuką łączenia wzorów, faktur i kolorów.