Płytki drewnopodobne

Płytki przypominające drewno zazwyczaj produkowane są z dwóch materiałów – gresu bądź terakoty.

Mogą mieć rozmiar standardowy albo wielkoformatowy. Bardzo często można zaobserwować płytki podłogowe podłużne, które produkowane są w kolorze drewna i doskonale odzwierciedlają wygląd desek.

Dzięki instalacji tego rodzaju płytek, oszczędzany jest czas poświęcony na pielęgnację i impregnację naturalnego drewna. Tym samym można zyskać egzotyczny wyraz pomieszczenia. Płytki imitujące drewno wprowadzą do domu ciepło i przytulność. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, dlatego można położyć je nie tylko w domu, ale również na tarasie czy balkonie. Płytki drewnopodobne są łatwe w pielęgnacji – nie trzeba ich lakierować czy myć specjalnym preparatem, jak w przypadku drewna pochodzenia naturalnego. Wystarczy regularnie je odkurzyć i przetrzeć. Płytki nie są tak nasiąkliwe jak drewno, dlatego wyłożona nimi powierzchnia jest odporna na wodę. Ponieważ  nie wymagają profesjonalnej impregnacji do drewnianych powierzchni, do ich pielęgnacji wystarczą domowe środki czystości. Charakteryzują się mniejszym oporem cieplnym niż panele, dlatego są dobrym wyborem w przypadku stosowania ogrzewania podłogowego.

 Jasne drewno w odcieniu popielatym idealnie pasuje do stylistyki skandynawskiej, gdzie liczy się minimalizm i praktyczne wykorzystanie przestrzeni. W nowoczesnych pomieszczeniach doskonale wyglądają też jasne, białe płytki podłogowe imitujące jasne drewno – równie dobrze harmonizują one z angielską stylistyką pomieszczeń. Do wnętrz rustykalnych będą pasowały płytki imitujące postarzane deski. Do dużych salonów można wybrać kafle imitujące ciemne drewno wenge czy orzech. W mniejszych pokojach lepiej prezentują się jasne materiały na podłodze, które sprawiają, że pomieszczenie wygląda przestronniej. Płytki imitujące drewno można łatwo łączyć z tradycyjnymi kafelkami, uzyskując nowoczesny efekt wykończeniowy.