Styl klasyczny

Styl klasyczny oznacza spokojną aranżację oraz elegancki i wyważony charakter.

Styl klasyczny jest dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które nie lubią ulegania chwilowym modom. To również propozycja aranżacyjna dla osób, które nie do końca czują się pewnie, jeśli chodzi o urządzanie wnętrz.

Przyjmuje się, że styl klasyczny odwołuje się do dawnych czasów – nie odnosi się do jednej epoki. Inspiracji może być wiele: od czasów starożytnych, po szlacheckie metody urządzania wnętrz. Niezależnie od tego, na jakiej epoce ktoś się wzoruje można wskazać na cechę charakterystyczną dla stylu klasycznego: usystematyzowanie elementów rozmieszczonych bardzo starannie, w odniesieniu do klasycznych proporcji. Naczelną zasadą jest zachowanie symetrii i równowagi. Ewentualnie, można sugerować się umiarkowanym kontrastem, co również zaprezentuje się bardzo dobrze. Stylowe sprzęty mogą być ułożone na umiarkowanym tle albo do prostych mebli można dobrać zdobione tapety i dywany.

Klasyka wyróżnia się użyciem stonowanych barw w odniesieniu do ścian i mebli. Paleta kolorystyczna może obejmować: brąz, beż, biel lub szarość. Warto wybierać naturalne i wysokiej jakości materiały: szlachetne gatunki drewna, kamienie, perskie dywany, skórę. We wnętrzach klasycznych należy też kierować się nienarzucającymi wzorami. Istotnym elementem jest również sufit. Można go ozdobić listwami, rozetami lub gzymsami.W wystroju wnętrz nie może zabraknąć antyków. Powinien być jakiś element łączący – może to być kolor mebli lub tkanin, wygodne meble, dokładne wykończenie akcesoriów, duże przestrzenie, drewniane okna lub eleganckie lampy.