Płytki ceramiczne

Historia płytek ceramicznych sięga starożytności i jest związana ze zmianą trybu życia.

Jego konsekwencją była konieczność produkcji naczyń w celu przechowania pożywienia. Z technologicznego punktu widzenia pierwsze płytki ceramiczne były terakotowe i stosowano je do pokrywania dachów.

Płytki te to rodzaj fliz wykonanych z materiałów ceramicznych. Mają różnorodne kolory, kształty i zastosowanie. Są naturalne, nietoksyczne, łatwe w utrzymaniu, niepalne, dzięki czemu znajdują zastosowanie w łazienkach, kuchniach i pomieszczeniach sanitarnych. Niektóre z nich mają właściwości mrozoodporne, dzięki czemu zastosowane mogą być również na tarasach i elewacjach budynków. Płytki ceramiczne produkowane dzisiaj masowo różnią się znacznie od stosowanej przez wieki tradycyjnej technologii polegającej na kształtowaniu kafelków z mieszanki gliny, talku, piasku i uszlachetniających dodatków mineralnych, która następnie poddawana jest wypałowi w piecu ceramicznym.

Wyposażenie wnętrza dla wielu jest ważną kwestią. Płytki ceramiczne pozostają najbardziej popularnym elementem wykończenia wnętrz, by nadać im wyjątkowości i niepowtarzalności. Możemy rozróżnić następujące rodzaje: terakota, gres, klinkier, glazura oraz płytki rektyfikowane. Wybierając płytki podłogowe czy naścienne, prócz rodzaju należy zapoznać się z ich parametrami takimi jak PEI (ścieralność), mrozoodporność, antypoślizgowość oraz nasiąkliwość.